Cuma, Ekim 21, 2005

Turşu Kavurması


Annem geçen hafta memleketten döndü.Bu bir rejim döneminin daha sona erdiğini gösterir.Gelirken yanında su böreği, sarma, erişte, tarhana, kuru yufka gibi bilumum yiyecek ve tabii fasulye turşusu da getirmişti.Sonuçta fasulye burada da var, turşusunu yapıyorum ama annem kendi bahçesinden topladığı fasulyeler ile yaptığından tadı bir başka oluyor.Neyse dün akşam uğradığımda turşu kavurmuştu,orada yemekle kalmadım,bugün ofiste yemek üzere kalanını paket yaptım.Tarifini tam olarak veremeyeceğim, çünkü malzeme miktarlarını bilmiyorum, muhtemelen annem de bilmiyor.Ama şöyle tarif edeyim:Turşuları tuzu çıksın diye bir süre suda bırakıyor, bol soğanı zeytinyağ ile kavurup,içine doğradığınız turşuları ekliyor,iyice karıştırıp,kısık ateşte pişiriyorsunuz.Annemle pazardan pırasa alırken, soğanın olmadığı zamanlarda pırasa kullanılırmış demiştim, bu sebeple bu sefer içine soğan yerine pırasa koymuş, çok da başarılı olmuş. Turşu kavurmasına isteğe bağlı olarak kırmızıbiber ya da haşlanmış patates eklenebilir.Sıcak ya da soğuk; kahvaltı dahil tüm öğünlerde tercihen mısır ekmeği ile yenmesi tavsiye edilir.

5 Comments:

Anonymous Adsız said...

you have a pretty cool blog here another one of my favourites is a legitimate home business site. Its all about, need I say it, working from home. I think people should have the choice to build their own income instead of somebody else’s. Freedom of well being and all of that...anyway take a look see what you think.

I have another blog which I've just started, I've been asking a load of people for their opinions. When I looked at your site I realised you know what your doing. My blog is www.adminsupervisor.blogspot.com I want to write stuff that people want to read about. Do you have any suggestions?? I mean blogs are really cool, so many people and so many lives, you gotta love it.

Anyways, keep it up, hope to hear from you soon :)

Ekim 21, 2005 1:19 ÖS  
Blogger _ZeZe_ said...

merhaba
turşu kavurmasını gorunce annemin tursu kavurmaları aklıma geldi birden. biz aslen karadenizliyiz. tursu kavurmasının bu yoreye ait oldugunu biliyorum. yanlısmıyım. siz nerelisiniz?

Ekim 21, 2005 5:46 ÖS  
Blogger Yeşim'in Mutfağı said...

Fasulye turşusunu çok severim kavurması da çok güzel olur,ellerine sağlık Elvan. Ben de bugün fasulye turşusundan dible yaptım o da çok güzel oldu : )

Ekim 22, 2005 3:35 ÖS  
Blogger elvan said...

Merhaba Zeze,biz Ordu'nun Perşembe ilçesindeniz.Aslında ben İstanbul'da doğdum,büyüdüm ama kendimi tam bir karadenizli sayarım. Yeşim'ciğim ellerine sağlık,fasulye diblesini çok severim,turşusundan yapıldığını ilk kez senden duyuyorum.Eminim o da güzel olmuştur.

Ekim 22, 2005 9:02 ÖS  
Blogger xtra said...

Benim eşim de karadenizli ama ben haliyle kendi yöremin yemeklerini daha çok pişiriyorum. Kendi yöremin ismini aynı türküleri ifade etmekte kullandıkları gibi rumeli olarak söylemeyi daha çok seviyorum. zaten eskiden böyle derlermiş.
Turşu kavurmasını kayınvalidem bize kurmuştu . Alışık olmayıca yenilmedi hiç.
Ama blogkardeşliği hatrına bu sefer kayınvalideme gittiğimde bir tadına bakayım bari.
sevgiler..

Ekim 24, 2005 7:30 ÖÖ  

Yorum Gönder

<< Home